חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

אשקלון: היסטוריה, מקומות בילוי, מצב ביטחוני וחדשות עדכניות

אשקלון היא אחת הערים העתיקות ביותר בעולם, עם היסטוריה המתפרשת על פני יותר מ-5,000 שנה. העיר נזכרת לראשונה בספר יהושע בתנ"ך, שם היא מוזכרת כאחת מחמשת ערי הפלשתים (העזתי, האשדודי, האשקלוני, הגתי והעקרוני).

בתקופה ההלניסטית, אשקלון נבנתה מחדש והפכה לנמל ימי חשוב עם נוכחות פיניקית. בתקופה הרומית, העיר הייתה מרכז תרבותי חשוב בעולם היווני, וסופרים ופילוסופים יוונים רבים, כמו אנטיוכוס מאשקלון, נולדו בה. הורדוס, שליט יהודה, שיש הסבורים שנולד בעיר, האדיר את העיר ובנה בה מבנים מרשימים, כולל בית מועצה ענק ששרידיו נמצאים בפארק אשקלון.

במהלך התקופה הביזנטית, העיר המשיכה לשגשג, והייתה מרכז מסחרי חשוב. היין של אשקלון היה מפורסם בארצות השכנות כמו מצרים וסוריה, והיווה בסיס כלכלי חשוב לתושבי העיר.

מקומות בילוי באשקלון

אשקלון מציעה מגוון רחב של אטרקציות ומקומות בילוי לתושבים ולמבקרים:

  • המרינה של אשקלון: אחת המרינות הגדולות והיפות בישראל, עם מקום ל-650 ספינות ויאכטות. המרינה מציעה שיט בתשלום, ובסמוך לה נמצא קניון "מרינה מול" ומתחם אירועים .
  • גן לאומי אשקלון: אתר ארכיאולוגי חשוב הכולל שרידים מהתקופה הרומית והביזנטית, כמו גם חוף ים נהדר .
  • מוזיאון החאן: מציג את ההיסטוריה של העיר ואת הממצאים הארכיאולוגיים שנמצאו בה .
  • אחוזת המייל השלישי: שרידי עיר שלמה מהתקופה הביזנטית .
  • אחוזת קבר השי'ח עוואד: אתר היסטורי על חוף הים .

מצב ביטחוני באשקלון

המצב הביטחוני באשקלון, כמו בערים אחרות בדרום ישראל, מושפע מהקרבה לרצועת עזה. העיר חוותה מספר אירועים ביטחוניים משמעותיים בשנים האחרונות.

במהלך מלחמת חרבות ברזל, המצב הביטחוני באשקלון היה מתוח ומסוכן מאוד. חמאס פתח במתקפת פתע על ישראל שכללה ירי של אלפי רקטות לדרום ולמרכז הארץ, כולל אשקלון. בנוסף, מאות מחבלים חדרו מרצועת עזה ליישובים באזור הדרום, מה שהוביל למספר רב של נפגעים והרוגים.

במהלך המלחמה, אשקלון ספגה מתקפות טילים מרובות, והעיר הייתה תחת איום מתמיד של ירי רקטות. תושבי העיר נדרשו להישאר במרחבים מוגנים ולהיות ערוכים לכל התפתחות ביטחונית .צה"ל הגיב במתקפות על מטרות חמאס ברצועת עזה, כולל תקיפות אוויריות ופעולות קרקעיות.

בנוסף, לוחמי זרוע הים חיסלו צוללן שנשלח מטעם חמאס וניסה לחדור לשטח ישראל מחופי עזה. המצב הביטחוני המתוח השפיע גם על הפעילות הכלכלית בעיר. לדוגמה, מפעל "עשות אשקלון" המשיך בפעילותו הרציפה והשוטפת במהלך המלחמה, למרות המתקפות, בשל היותו מפעל חיוני המחויב לתמוך בצרכי משרד הביטחון.

המצב הביטחוני השפיע רבות גם על העסקים הקטנים בעיר, שחלקם נסגרו וחלקם נאלצו לבצע התאמות למצב. כך לדוגמא אדיר לוי, הבעלים של אלוף האינסטלציה, עסק קטן של שירותי אינסטלציה בעיר, נאלץ לעזוב לתקופה לירושלים יחד עם משפחתו.

"אני אוהב את אשקלון, אבל באיזשהו שלב הבנתי שאני מעדיף לשמור על המשפחה שלי", הוא סיפר למגזין האסימון, "עזבתי את העיר בגלל כל הקסאמים שנפלו כאן בזמן המלחמה ועברתי לירושלים. אחרי חצי שנה, כשהמצב נרגע, חזרתי עם המשפחה לאשקלון. אני רק מקווה שלפחות עכשיו יהיה לנו שקט לתמיד".

חדשות מעניינות בשנים האחרונות

  • מבצע "חרבות ברזל" (2023): חמאס פתח במלחמה בדרום ישראל, ותושבי אשקלון נדרשו להישאר במרחבים מוגנים. צה"ל הכריז על גיוס מילואים נרחב והחל בפעולות לטיהור היישובים ממחבלים .
  • פסטיבל פריחת הכלניות: בחודשי החורף מתקיים בנגב המערבי פסטיבל פריחת כלניות מרשים, שחלק מהמקומות בו נמצאים במרחק לא גדול מאשקלון .

סיכום

אשקלון היא עיר עם היסטוריה עשירה ומגוונת, המציעה מגוון רחב של אטרקציות ומקומות בילוי. עם זאת, המצב הביטחוני בעיר מושפע מהקרבה לרצועת עזה, והעיר חוותה מספר אירועים ביטחוניים משמעותיים בשנים האחרונות. העיר ממשיכה לשגשג ולהתפתח, ומציעה חוויות ייחודיות לתושבים ולמבקרים כאחד.

גן לאומי תל אשקלון
שתפו: